FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Pondělí 06.07., + Jan Hus
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Skoky na lyžích juniorky: Na Ještědu vládlo šestnáctileté japonské eso

24. 1. 2013 / Vítězkou individuálního závodu skokanek na lyžích se na světovém juniorském šampionátu v Liberci stala japonská favoritka a vedoucí žena Světového poháru žen Sara Takanašiová. Pro stříbrnou medaili si doskočila Evelyn Insamová z Itálie a bronz brala Slovinka Katja Požunová. Češka Michaela Doleželová obsadila v silné konkurenci 42 závodnic osmé místo.

V prvním kole závodu, které se konalo na Ještědu za výborných povětrnostních podmínek, doletěla ze všech nejdále největší favoritka závodu a vedoucí žena Světového poháru Japonka Sara Takanašiová. Šestnáctiletá závodnice přistála na značce 98,5 metru a do druhého kola mířila z prvního místa. Za ní se po úvodní části seřadily Italka Evelyn Insamová a Coline Mattelová z Francie. Zaváhala druhá závodnice průběžného pořadí Světového poháru Sarah Hendricksonová z USA, která předvedla pouze 89 metrů, což stačilo na šesté místo.

Jedinou českou závodnicí, jež se probojovala do druhého kola, byla osmnáctiletá studentka stomatologie Michaela Doleželová. Nejlepší aktuální česká skokanka předvedla výkon 90 metrů a obsadila v úvodní části osmé místo.

S atmosférou druhého kola se nejlépe vyrovnala Sara Takanašiová, která znovu všem uletěla a jejích 102 metrů jí zajistilo zlatou medaili. „Všechny mé skoky tady v Liberci byly velice dobré a já jsem nesmírně šťastná, že se mi díky nim podařilo získat zlatou medaili,“ jásala Japonka, která zopakovala své vítězství z loňského roku z šampionátu v tureckém Erzurumu. „Je to skvělý pocit obhájit juniorský světový titul v tak silné konkurenci,“ přiznala se šestnáctiletá závodnice.

Evelyn Insamová z Itálie byla po prvním kole druhá a stříbrnou příčku udržela i po finálovém skoku. Bronzovou medaili vybojovala především zásluhou skvělého výkonu ve druhém kole Slovinka Katja Požunová.

Velkým zklamáním skončil závod pro Američanku Sarah Hendricksonovou, jež je historicky první vítězkou závodu Světového poháru ve skoku na lyžích žen. „Skoky na lyžích jsou sportem, ve kterém rozhoduje hlava. Z tohoto hlediska jsem zejména úvodní kolo vůbec nezvládla. Byla jsem přemotivovaná,“ pronesla zklamaně po skončení závodu.

Michaela Doleželová uhájila umístění z prvního kola a z Ještědu si odváží cennou osmou pozici. „Mým cílem pro tento závod bylo umístění v nejlepší desítce,“ svěřila se po doskoku nejlepší Češka, která si díky tomuto umístění splnila svůj sen. „Na tenhle závod jsem se fyzicky i psychicky již dlouho usilovně připravovala,“ bilancovala Doleželová, které se oba skoky velice povedly. „Bylo to dobré. V obou kolech jsem předvedla maximum z toho, na co aktuálně mám, a jak s výkonem tak s výsledkem jsem velice spokojená.“