20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Sobota 26.07., svátek má Anna
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Skiatlon juniorek: Rakušanka Stadloberová vypálila rybník Ruskám

25. 1. 2013 / Famózním výkonem vypálila Rakušanka Teresa Stadloberová rybník favorizovaným ruským závodnicím a stala se juniorskou mistryní světa ve skiatlonu na 5 + 5 kilometrů. V Liberci získala dcera Aloise Stadlobera, mistra světa ze štafety v Ramsau 1999, již druhou medaili, ve středečním závodu na 5 kilometrů brala stříbro.

Ruské běžkyně se seřadily od druhého do čtvrtého místa. Stříbrnou medaili získala Naděžda Šunjajevová, bronzovou Alisa Žambalovová a bez medaile skončila čtvrtá Anastasia Sedovová. Nejlepší z domácích reprezentantek Petra Nováková dojela na třináctém místě.

Do stopy na trati ve Vesci se při hromadném startu vydalo 72 závodnic, čtyři náročný závod v mrazivém počasí nedokončily. Běžkyně nejprve obkroužily dva okruhu klasicky, poté přezuly lyže a dalších pět kilometrů absolvovaly bruslařskou technikou.

Závod nejlépe odstartovala Žambalovová, na prvním mezičasu byla nejlepší. Její krajanka Sedovová zase nejrychleji zvládla přezutí. V bruslařské části ale nakonec kralovala Stadloberová. Na medaili jela v úvodu také dcera legendárního lyžaře Gunde Svana, Švédka Julia Svanová. Nakonec se však musela spokojit s šestým místem.

Velmi sympatický výkon podala česká reprezentantka Petra Nováková, která obsadila třinácté místo se ztrátou 1:03 min na vítěznou Rakušanku. Devatenáctiletá závodnice Slovanu Karlovy Vary byla v cíli velmi spokojená. „Určitě je to pěkné umístění, ještě o místo lepší než ve středu. Klasika se mi jela velmi dobře, lyže jsem měla skvěle namazané. Ve skatu to bylo horší, druhé kolo už jsem opravdu nemohla,“ svěřila se po závodě Nováková.

V hromadném startu měla těžkou pozici, kvůli malému počtu FIS bodů startovala až s číslem 44. Nakonec se ale rychle dostala dopředu a chytila se nejlepších závodnic. „Naštěstí jsem startovala úplně vpravo, kde bylo místo. Rychle jsem se dostala dopředu a pak už to bylo dobré,“ dodala nejlepší česká juniorka.