FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Úterý 30.06., svátek má Šárka
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Severská kombinace družstev: Manuel Faisst dovršil zlatý hattrick

26. 1. 2013 / Nejúspěšnějším účastníkem světového juniorského šampionátu v Liberci je Manuel Faisst. Německý sdruženář dovedl svůj tým k triumfu v soutěži družstev a získal už svou třetí zlatou medaili. Stříbro si domů povezou reprezentanti Rakouska, bronz vydřeli Japonci.


Do závodu družstev v severské kombinaci na můstku HS 100 na Ještědu nastoupilo třináct čtyřčlenných týmů. Jejich největším soupeřem však byl silný nárazový vítr, který komplikoval průběh závodu. Nejvyrovnanější výkony předvedlo japonské kvarteto Sonehare, Jamamoto, Horigome, Watanabe, které se usadilo v čele průběžné klasifikace. Vysocí favorité závodu - reprezentanti Německa v čele s dvojnásobným světovým šampionem Manuelem Faisstem – však budou za nimi vybíhali s těsnou ztrátou 19 vteřin. 


Česká čtveřice ve složení Martin Zeman, Adam Oplištil, Martin Dufek a Tomáš Portyk si doskočila na 10. příčku se ztrátou rovné minuty na vedoucí Japonce. 


Favorizovaní Němci Schüller, Lange, Welde a Faisst však v běžecké části na 4 x 5 kilometrů brzy Japonce dostihli a záhy si vypracovali klíčový náskok. 


„Jsme nadšení. Potvrdili jsme, že jsme se na tento závod dobře připravili. Byli jsme všichni dobře sehraní, nakonec nám to vyneslo první místo. Neskutečný úspěch,“ jásal v cíli devatenáctiletý Michael Schüller. 


Rakušané (Rehrl, Gerstgraser, Joebstl, Orter) byli po skokanské části až šestí, v běhu ovšem ztrátu smazali a postupně si poradili s Francouzi, Rusy, Poláky i Japonci. 


„Druhé místo je fantastické! Byl to velice náročný závod, o to více jsme z tohoto úspěchu nadšení. Skoky se nám sice příliš nepovedly, ale všichni velice dobře běželi a ztrátu jsme tak dokázali dohnat. Je to krásný pocit,“ netajil se radostí Rakušan Paul Gertsgraser. 


Možná úplně největší radost nicméně měli japonští sdruženáři. V cíli skákali radostí a jeden z nich dokonce plakal štěstím. „Jsme velmi šťastní, nadšení,“ zahalekal Go Sonehara. 


Česká sestava Tomáš Portyk, Martin Zeman, Adam Oplistil, Martin Dufek pokazila už skok a figurovala na desáté pozici. Na trati ve Vesci se poté nezlepšila, ale ani nezhoršila. „Dělali jsme, co jsme mohli, ale prostě to nešlo. Ve skoku jsme mohli být lepší, byly tam malé ztráty. Více jsme pokazili běh, špatně se nám běželo. Já sám jsem vytuhnul po prvním kolečku. Myslím, že pro všechny je to velmi náročná trať,“ litoval v cíli poslední člen české štafety, stále ještě šestnáctiletý Martin Dufek.