FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Úterý 30.06., svátek má Šárka
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Roman Kumpošt: Svět Liberci opět tleskal

28. 1. 2013 / Roman Kumpošt, člen předsednictva Mezinárodní lyžařské federace a prezident organizačního výboru Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci, přijímal gratulace ze všech stran. Tým, který vedl, připravil soutěž pro 652 sportovců z 36 zemí tak, jak si předsevzal – neokázalou a perfektně zorganizovanou.

Myslím, že šampionát dopadl velice dobře - nejen organizačně, technicky a sportovně, ale také z hlediska maximální přízně počasí. Přitom počátek roku byl klimaticky nepříznivý, ještě 10. ledna pršelo a teploty se držely nad nulou, takže jsme paradoxně uvažovali o náhradních alternativách. Následující mrazivé dny nám však pomohly připravit všechna sportoviště podle plánu. Jsem přesvědčen, že jak můstek na Ještědu, tak i okruhy ve Vesci byly po celou dobu závodů v excelentním stavu.

 

V čem bylo liberecké mistrovství světa odlišné v porovnání s jinými šampionáty?

Cílem Mezinárodní lyžařské federace je dosáhnout zvýšení kvality organizace juniorských šampionátů na úroveň srovnatelnou s vrcholnými akcemi dospělých, aby už tato věková kategorie naplno zažila atmosféru známou ze špičkově uspořádaných Světových pohárů nebo mistrovství světa. Domnívám se, že v Liberci se tento záměr podařilo rozhodně naplnit, a za to patří dík všem pořadatelům a dobrovolníkům, kteří se na organizaci podíleli.

 

Jaké jste zaznamenal reakce funkcionářů FIS, závodníků a členů jednotlivých výprav?

Reakce byly velice pozitivní, ať už šlo o představitele FIS, členy výprav, hosty či novináře. Samozřejmě, že určité drobné nedostatky se vyskytly, ale bez ohledu na to, svět Liberci tleskal – oceňovala se kvalitní organizace, zázemí, ubytování v jednom centru, doprava i celkový servis. Mne osobně potěšilo i výrazné mediální vyznění akce v zahraničí, kde webové lyžařské stránky i odborná média přebíraly kompletně naše zpravodajství z každého závodu.

 

Liberec po sérii Světových pohárů i evropské zimní olympiádě (EYOWF) 2011 potvrdil, že je výborným organizátorem. Co čeká areály na Ještědu a ve Vesci dál?

Akce, které se v Liberci pořádají, probíhají na vysoké sportovní i organizační úrovni a mají pozitivní odezvu. FIS má právě z tohoto důvodu zájem, aby se zde konaly v budoucnu další soutěže. V tomto směru bude samozřejmě důležitá především podpora ze strany Libereckého kraje a Statutárního města Liberce. Zájem cítíme a jednání, která jsme v minulých týdnech absolvovali, nás naplňují optimismem. Nové vedení Libereckého kraje deklarovalo záštitu nad juniorským šampionátem a Město Liberec nám také pomáhalo při organizačním zajištění.

 

Co vás v průběhu juniorského šampionátu 2013 zaujalo z hlediska sportovních výkonů?

Zaujaly mě individuality. Každý sport je tvořen především výjimečnými osobnostmi, jako jsou třeba v současné době Northug s Colognou nebo Kowalczyková s Björgenovou. Mnoho jich nabídl také šampionát v Liberci – sdruženáře Faissta, skokana na lyžích Hvalu nebo jeho ženské kolegyně Takanašiovou a Hendricksonovou, v kategorii do 23 let běžce Usťjugova a mnohé jiné. Pokud tyto velké talenty dorostou i do seniorské špičky a budou svými výkony propagovat klasické lyžování, přinese to další rozvoj tohoto sportu.