FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Úterý 30.06., svátek má Šárka
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Lukáš Bauer: Už jen start na juniorském šampionátu je obrovský úspěch a pocta

24. 1. 2013 / Mladí závodníci ve Vesci dnes měli kromě honby za cennými kovy ještě jeden příjemný důvod, proč se snažit. Do areálu se přišel podívat a třem medailistům osobně pogratulovat skutečný český král bílé stopy – Lukáš Bauer. Kromě spousty sportovních trofejí získal před mnoha lety rovněž na světovém juniorském šampionátu stříbro, dokáže tak lépe než kdokoliv jiný posoudit, co zrovna mladí závodníci prožívají.

Vzpomenete si ještě na svůj stříbrný závod na mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování 1997 v kanadském Canmore?

Na ten závod si pamatuji moc dobře, byla to moje první medaile ze světového závodu. Byl to skvělý zážitek, i proto mne těší, že se letos MSJ koná v Čechách. Mám zrovna volnější týden, tak jsem mohl s rodinou vyrazit na dnešní závod do Liberce.

Co pro vás tato medaile znamenala?

To samé jako medaile na „dospěláckých“ závodech, protože pro juniory je to nejvyšší ocenění, které mohou ve svém věku obdržet a určitě je pro ně zároveň i motivací do dalšího tréninku. Jakýkoliv úspěch je skvělý. Věřím, že každý, kdo dnes uspěl, prožívá to, co jsem prožíval já tenkrát na juniorském šampionátu. A i ti, kteří skončili třeba dvacátí nebo třicátí, by si rozhodně zoufat neměli, protože už jenom dostat se sem je velký úspěch a pocta. To, že nezískali medaili, ještě neznamená, že ji nevyhrají někdy v budoucnosti.

Je taková akce pro mladé sportovce vstupem do velkého světa lyžování?

Nevím, jestli vyloženě vstup do velkého světa, ale je to takové první seriózní měření sil se světem. Určitě u toho nevydrží všichni – v každém roce někdo odpadne. Ale je to pro ně zatím ta největší soutěž, v níž mohou uspět. Je to nejvyšší stupínek na žebříčku a samozřejmě, že kdo uspěje tady, tomu se mu trochu pootevřou dveře dál. Na druhou stranu ti, kteří tady zrovna nezazáří, by se neměli obávat toho, že by se jim ty pomyslné dveře zabouchly.

Sledujete MSJ 2013 v Liberci?

Paradoxně ano. Říkám paradoxně, protože v předchozích sezónách jsem právě touto dobou byl na Světovém poháru a nestíhal jsem. Letos se juniorské mistrovství koná zrovna, když mám volnější týden, takže jsem měl čas alespoň přes internet sledovat výsledky a měl jsem naplánováno, že se na dnešní závod přijedu podívat i osobně. Jsem rád, že to vyšlo.

Co říkáte na dosavadní výkony českých sportovců?

Samozřejmě bych si přál, abychom měli někoho na stupních vítězů. Když vynechám závod sdruženářů, ve kterém jsme včera získali sedmé místo, tak běžci byli kolem 11. místa, a to jsou velice dobré výsledky. Petra Nováková dojela 14. po velmi problematickém létě – to je skvělé. I ostatní čeští závodníci obsazují velice slušné pozice a věřím, že za pár let, až budou startovat s dospělými, se budou umisťovat ještě lépe.

Máte dvě děti. Vedete je také k lyžování? Vychováváte si v nich své následovníky?

Následovníky si z nich nevychovávám, ale žijeme na horách a samozřejmě chceme, aby děti sportovaly a věnovaly se lyžování. Do letošní sezóny oba preferovali sjezdovky a snowboard, ale v poslední době se začali zajímat i o běžky. Anetu to k nim začalo táhnout první, ale nedávno za mnou přišel i Matyáš, že by chtěl zkusit trénink na běžky. Takže to zkoušejí, ale v žádném případě na ně netlačím. Matyáš je momentálně na lyžařském výcviku se školou; Aneta je tady v Liberci se mnou, aby viděla, jak jsou lyžařské závody náročné. Dělám si z ní trochu legraci, že je lepší se dobře učit a lyžovat jen pro zábavu.

Co byste popřál nebo vzkázal českým závodníkům do dalších soutěží, které je zde ještě čekají?

Vzkázal bych jim, aby si užívali, že se na mistrovství světa vůbec dostali, protože je to velká událost a zkušenost. Také aby se jim podařilo předvést co nejlepší výsledek a aby se vůbec nestresovali tím, jestli budou „stát na bedně“, nebo ne. Prostě aby měli pocit, že do toho dali všechno a pokud to má přijít, tak to přijde.