FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Středa 01.07., svátek má Jaroslava
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Liberecký kraj

Liberecký kraj


Rozloha: 3 163 km2                                                                                                                
Počet obyvatel: 447 800 (k 26. 3. 2012)                                                                       
Hejtman: Martin Půta                                                                                         
Administrativní centrum: Liberec                                                                                         
Další velká města: Česká Lípa, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod                                                                                
Nejvyšší bod: Kotel 1 435 m                                                                                    
Nejnižší bod: 208 m – místo, kde řeka Smědá opouští Českou republiku          
Turistické oblasti: západní část Krkonoš, Jizerské hory, Český ráj – Turnovsko, Lužické hory, Podkrkonoší                                                                                                                   
Největší řeky: Cidlina, Jizera, Kamenice, Lužická Nisa, Ploučnice                
Nejpopulárnější zimní střediska: Bedřichov, Benecko, Harrachov, Ještěd, Jilemnice, Kořenov, Rokytnice nad Jizerou, Severák, Tanvaldský Špičák, Vítkovice, Vysoké nad Jizerou
Web: www.kraj-lbc.cz

 

Malý, ale významný region Osada Jizerka

Měřeno rozlohou vypadá na první pohled Liberecký kraj v porovnání s ostatními územními celky České republiky jako trpaslík. Se svými 3 163 km2 zaujímá totiž pouhá čtyři procenta její plochy a po hlavním městě Praze představuje druhý nejmenší region.

Pokud se  však bude posuzovat význam Libereckého kraje z hlediska ekonomiky, cestovního ruchu, turistiky a sportu, ale také historie či přírodních krás, bude jednoznačně patřit mezi absolutní špičku.


Rozsáhlá pohoří a hluboké lesy

Liberecký kraj je region ležící v severní části republiky při hranicích s Německem a Polskem. Typické jsou pro něj rozsáhlá horstva, hluboké lesy, dravé řeky a velice členitý reliéf krajiny s mnoha chráněnými územími. Nejvyšším vrcholem kraje je krkonošský Kotel měřící 1435 metrů.

Ve 215 městech a obcích regionu žije v současné době 447 800 obyvatel. Centrem a sídlem krajských orgánů je stotisícový Liberec. Dříve se kraj dělil na čtyři okresy - Liberec, Jablonec, Česká Lípa, Semily, dnes ho tvoří čtyřlístek stejnojmenných spádových oblastí.


Plná náruč přírodních krásČeský ráj

To, co každého z návštěvníků Libereckého kraje nepochybně uchvátí, je nádherná příroda. V okolí Turnova do něj zasahuje rozsáhlá část Českého ráje, unikátní romantické krajiny, v níž se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami – hrady, zámky i lidovou architekturou. Přidají-li se k tomu také podmanivé Jizerské hory, dravé Krkonoše, půvabný Máchův kraj, hrady a zámky Bezděz, Zákupy, Sychrov, Hrubá Skála, Valdštejn, Lemberk, Doksy, podzemní říše Bozkovských dolomitových jeskyní, vodáky oblíbená řeka Jizera, legendární symbol 1012 metrů vysokého Ještědu vypínajícího se nad Libercem nebo další přírodní skvosty, je zřejmé, proč tato oblast ročně přitahuje statisíce turistů z České republiky i zahraničí.

Na území kraje se rovněž nachází několik významných hraničních přechodů, které doplňuje mnoho hraničních přechodů otevřených v rámci malého pohraničního styku. V souvislosti s rozšířením přeshraniční spolupráce zde byl v roce 1991 ustaven Euroregion Neisse-Nisa-Nysa.

Přírodní podmínky Libereckého kraje jsou ideální k provozování především zimních sportů. Není náhodou, že právě odtud vzešla převážná většina úspěšných českých reprezentantů v klasickém lyžování či biatlonu.

Průmysl i bohatá kulturní tradiceZámek Sychrov

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter. Rozvinutý je především průmysl skla a bižuterie, výroba a zpracování plastů, nanovlákna, strojírenství, odvětví s úzkou vazbou na výrobu automobilů a potravinářská výroba. V oblasti dopravy sehrává důležitou roli výhodné spojení Liberce s Prahou - čtyřproudá rychlostní komunikace je umožňuje za pouhou hodinu.

Bohatá kulturní tradice celého regionu se odráží v mnoha stavebních a historických památkách a zařízeních. K zařízením nadregionálního významu patří v Liberci především Severočeské muzeum, Oblastní galerie, Krajská vědecká knihovna, Divadlo F. X. Šaldy, Zoologická a Botanická zahrada. K významným institucím patří například Sklářská muzea v Novém Boru, Kamenickém Šenově i Železném Brodu nebo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Okresní muzeum Českého ráje v Turnově vlastní sbírky z oblasti geologie, mineralogie a dokumentace zlatnictví a šperkařství, které jsou jedinečné nejen v rámci České republiky, ale i Evropy.

V regionu působí také vysoká škola - Technická univerzita v Liberci, která má fakulty strojní, textilní, hospodářskou, umění a architektury, mechatroniky a pedagogickou.