FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Neděle 05.07., Ciril & Metoděj
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Liberec

Počet obyvatel: 102 250 (k 26. 3. 2011)                                                                       
Rozloha: 10 608 hektarů                                                                                        
Primátorka: Marie Rosenbergová                                                   
Nadmořská výška: 370 m                                                                
Web: www.liberec.cz

 

Ještěd nepřehlédnutelnou dominantou                                                           
Liberec se rozkládá v severní části České republiky v údolí mezi Jizerskými horami a Ještědským hřebenem. Tento hřeben nese svůj název podle nepřehlédnutelné dominanty města – 1012 metrů vysoké hory Ještěd, na jejímž vrcholku ční architektonický skvost: hotel ve tvaru rotačního hyperboloidu.

Město leží ve výšce 374 metrů nad mořem a protékají jím řeky Lužická Nisa, Černá Nisa a také Harcovský potok, na němž se nachází Harcovská přehrada.

První zprávy o osídlení tohoto místa pocházejí z roku 1352, ale pravděpodobně už koncem 13. století začala na obchodní cestě z Čech do Lužice kolem brodu přes Harcovský potok vyrůstat osada, kde si obchodníci mohli po náročném přechodu horského hřebene odpočinout. Důležitým datem historie Liberce je rok 1577, v němž byl císařem Rudolfem II. povýšen na město.

Sametový impuls rozvoje

Strategická poloha společně s velmi rozvinutým sklářským a textilním průmyslem byly hlavními důvody rozkvětu města už na počátku 20. století. V tomto období se zde vybudovala tramvajová doprava, založena byla nejstarší zoologická zahrada na území Čech a Moravy, která se v současné době pyšní unikátním chovem bílých tygrů, a vznikla také botanická zahrada a Technická univerzita Liberec.

Významný rozvoj město zaznamenalo po sametové revoluci v listopadu 1989. Vystavěly se průmyslové zóny s mnoha investičními příležitostmi a změnila se celková ekonomická struktura města. Textilky nahradily nové podniky a firmy působící ve sklářském, oděvním, strojírenském, automobilovém, elektrotechnickém a chemickém průmyslu.

Zrekonstruovalo se také historické jádro města včetně novogotické radnice a náměstí Dr. Edvarda Beneše. K dalším významným institucím patří také Severočeské muzeum, Oblastní galerie, Státní vědecká knihovna, Divadlo F. X. Šaldy či multifunkční sportovní Tipsport arena.

Burian, Šalda a Porsche

K nejslavnějším libereckým rodákům patří král českých komiků Vlasta Burian, automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, literární kritik a novinář František Xaver Šalda, hudební skladatelé Karel Vacek, autor skladeb Cikánka a Pohádka mládí, Kamillo Horn či Johannes Christoph Demantius.

Dnes je Liberec moderním hospodářským i kulturním centrem celého regionu. Cesta do hlavního města Prahy po dálnici zabere hodinu jízdy, hranice s Německem i Polskem jsou vzdáleny pouze třicet minut.