FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Neděle 05.07., Ciril & Metoděj
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Filip Sakala: Chci být nejlepší skokan v historii!

25.1.2013 / Nejmladší český skokan Filip Sakala i přes neúspěch ve čtvrtečním závodě na Ještědu se ochotně rozpovídal o sobě, svých výkonech i sportovních plánech. Prozradil také detaily o svém vztahu s otcem Jaroslavem Sakalou, bývalým československým reprezentantem a mistrem světa v letech na lyžích v Planici 1994.

Jaký byl závod? Jsi spokojený se svým skokem?

Spokojený absolutně nejsem. Řekl bych, že to byl nejhorší závod sezóny. Neudržel jsem se psychicky na uzdě a jsem zklamaný, ale mám před sebou další závody a doufám, že to bude zase dobré. Nervózní jsem ani nebyl, ale nevyšel mi timing na hraně. Nebyl to dobrý skok. Měl jsem na víc.

Sedí ti zdejší skokanský můstek?

Jak kdy. Když se daří, tak je každý můstek dobrý.

V čem máš rezervy, v čem se musíš zlepšit?

Určitě v psychice a technice.

Jaké je to žít s příjmením Sakala? Vidíš v něm nějaké výhody či nevýhody?

Táta bydlí daleko, takže to beru neutrálně. Lidi mě berou snad podle Filipa, a ne podle Jaroslava. Nijak mě to neovlivňuje v mém počínání.

Čeho bys chtěl dosáhnout v budoucnosti?

Chci být nejlepší skokan v historii. Mám docela velké ambice a budu tomu věřit až do konce.

Kdo je tvůj vzor?

Můj vzor je Muhammad Ali a ve skokanském světě jsem si zatím vzor nenašel. Muhammad je povahově stejný jako já, je hyperaktivní. Líbí se mi jeho životní styl. Boxoval do vysokého věku a mám ho rád. 

Jak se projevuje tvá hyperaktivita?

Na můstku dělám tisíc pohybů, které by ke skoku neměly patřit. Mám poruchy soustředění. Jsem občas přemotivovaný, hůř spím a všechno je horší. 

Jaký byl tvůj první závod?

Můj první závod byl ve Frenštátě na Horečkách, tam jsem byl asi předposlední, ale užil jsem si to. Mám na něj dobré vzpomínky. Pamatuji si každý centimetr můstku, i to, jak jsem skočil. Bylo to 20. října 2002.

Jaký je tvůj osobní rekord?

Můj osobní rekord je 125 metrů v Zakopaném minulý rok. Možná jsem skočil víc, ale to už nevím.

Viděl jsi zdejší závody skokanek, co na ně říkáš?

Neměl jsem čas, byli jsme na tréninku, ale na druhé kolo jsem se díval na FIS webových stránkách. Fandím jim, alespoň je na co se dívat, když jsou skoky. Míša Doležalová skákala docela pěkně, z toho jsem měl radost. Ostatní holky jsou mladší, takže mají čas. Dívá se na to dobře v televizi.

V čem si myslíš, že to mají muži ve skocích lehčí než ženy?

Tělesně máme jiné předpoklady, i když některé holky nám dávají docela dost na „frak“. V některých věcech jsme o hodně horší, třeba ve váze, to mají zase výhodu holky. Holky mají nevýhodu v tělesných mírách, mají níž těžiště. Ale myslím si, že za takových deset let by mohly být na stejné úrovni jako my.

Co tě nyní čeká?

Pojedeme do Klingenthalu na soustředění a pak bych měl jet na kontinentální pohár do Planice.

Tvůj otec je trenér ve slovinském klubu Irilija Lublaň, jaké je to trénovat pod jeho vedením?

Táta mě trénoval rok, takže mi radí úplně ve všem - v osobním životě, na můstku. Je to můj životní trenér, víc ho beru jako trenéra než jako otce, ale mám ho rád jako tátu. Na můstku mě bere spíš jako skokana. Když jsem byl ve Slovinsku, tak mě neupřednostňoval před ostatními kluky. Spíš naopak. Pomáhá mi hodně ve skocích. Ve Slovinsku jsem trénoval rok - minulé léto a minulou zimu. Dost jsem se tam toho naučil. V současné době trénuji pod Frenštátem. Dlouho jsme se spolu neviděli, naposledy ve Wisle v létě, ale v kontaktu jsme spolu na skypu, na facebooku. Mluvím s ním často.