FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Pátek 03.07., svátek má Radomír
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Budoucí hvězdy ve stopě slavných jmen

17. 1. 2013 / Staré pořekadlo říká, že jablko nepadá daleko od stromu. Platí to samozřejmě také v případě Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci. Na startu se objeví mnoho reprezentantů, kteří se lyžováním inspirovali u svých rodičů nebo starších sourozenců.

Otcové, synové a dcery

Kdo ze slavných potomků se tedy objeví v Liberci v běžecké stopě nebo na skokanském můstku? Zde je několik nejznámějších závodníků:

Julia Svanová (Švédsko – na snímku) – 20 let, běh na lyžích: Dcera fenomenálního běžce z 80. let minulého století Gunde Svana, jenž se stal v Sarajevu 1984 a Calgary 1988 čtyřnásobným olympijským vítězem a v letech 1985 – 1991 také sedminásobným mistrem světa.

Andreas Veerpalu (Estonsko) – 18 let, běh na lyžích: Syn nejlepšího lyžaře své země všech dob Andruse Veerpalu, dvojnásobného olympijského vítěze v běhu na 15 km klasicky ze Salt Lake City 2002 i Turína 2006 a dvojnásobného světového šampiona 2001 a 2009.

Teresa Stadloberová (Rakousko) – 19 let, běh na lyžích: Dcera běžce Aloise Stadlobera, jenž zazářil v roce 1999 na domácích tratích při mistrovství světa v Ramsau a dobyl zlato ve štafetě i druhé místo na 10 km.

Federico Cecon (Itálie) – 18 let, skok na lyžích: Syn nejslavnějšího italského skokana všech dob Roberta Cecona, jenž si vyskákal dvakrát bronzovou medaili na mistrovství světa 1992 a 1994 v letech na lyžích.

Filip Sakala (Česko) – 16 let, skoky na lyžích: Syn Jaroslava Sakaly, který se stal v roce 1994 v Planici světovým šampionem v letech na lyžích a navíc je majitelem tří medailí z mistrovství světa a olympijského bronzu z roku 1992.

 Mladší sourozenci chtějí vystoupit ze stínu

Ačkoliv jsou teprve v počátcích své kariéry a nasbírali první úspěchy, jejich příjmení už dávno obletěla svět. Zásluhu na tom však mají jejich starší sourozenci!

Thomas Northug (Norsko) – 22 let, běh na lyžích: Je o čtyři roky mladším bratrem současné běžecké komety - Pettera Northuga). Také Thomas je velký talent a v Hinterzartenu 2010 se stal dvojnásobný mistr světa juniorů.

Gianluca Cologna (Švýcarsko) – 22 let, běh na lyžích: O čtyři roky nladší bratr Daria Cologni zatím na své výraznější úspěchy čeká. Třikrát startoval na mistrovství světa juniorů a loni poprvé na šampionátu do 23 let.

Cene Prevc (Slovinsko) – 16 let, skoky na lyžích: O čtyři roky mladší bratr skokana na lyžích Petra Prevce, který už je několik sezon hvězdou Světového poháru mužů a z mistrovství světa 2011 má bronz v soutěži družstev.

Grzegorz Mietus (Polsko) – 19 let, skoky na lyžích: O dva roky starší bratr Krzysztof Mietus už také pravidelně startuje ve Světovém poháru. Oba sourozence spojuje zisk stejné medaile – bronzu z mistrovství světa juniorů v soutěži družstev: Krzysztof ji získal o rok dříve v Zakopaném 2008.

Do této rodinné kategorie svým způsobem spadá také devatenáctiletý Ronan Lamy Chappuis, jenž je bratrancem současné světové sdruženářské jedničky Jasona Lamy Chappuise. V Liberci bude soutěžit ve skoku na lyžích, což není nic divného, neboť také Jason dlouho váhal mezi skoky a severskou kombinací.