FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Středa 08.07., svátek má Nora
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

Andreas Veerpalu: Chci jít v otcových stopách

21. 1. 2013 / Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci odstartovalo pondělními sprinty. V kategorii juniorů se představil i osmnáctiletý Estonec Andreas Veerpalu. Jak už jeho příjmení napovídá, jde o syna slavného otce, dvojnásobného olympijského vítěze Andruse Veerpalu.

Andreas Veerpalu ztratil v kvalifikaci sprintu na vítězného Rusa Vadima Koroleva 15 vteřin a obsadil 37. pozici, což mu na postup do vyřazovacích bojů nestačilo. „Před závodem jsem tajně doufal, že bych mohl postoupit, ale nakonec mi tři vteřiny chyběly,“ přiznává se smutně mladá estonská naděje. „Nedá se nic dělat. Sprint nepatří mezi mé oblíbené disciplíny a já pevně doufám, že se mi v dalších závodech bude dařit lépe,“ dodává lyžař, jehož vzorem je slavný Nor Petter Northug.

Mezi úspěšné běžce na lyžích, k nimž Andreas vzhlíží, patří bezesporu i jeho otec Andrus Veerpalu, který má na Liberec dobré vzpomínky. Před čtyřmi lety tu při mistrovství světa sebral českému reprezentantovi Lukáši Bauerovi zlatou medaili v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. „Táta mi dnes ráno volal a snažil se mě povzbudit,“ svěřuje se mladý Estonec, který by jednou rád dosáhl podobných úspěchů jako jeho otec. „Moc bych si přál následovat jeho kariéru, abych i já jednou získal velkou světovou medaili.“

Středeční závod za 10 kilometrů volně vynechá, protože stejně jako jeho slavný otec preferuje i mladý Veerpalu klasickou techniku. „Ve stopě mi to jde přeci jenom o něco lépe,“ směje se nadšený fotbalový fanoušek.

Sprinterské zklamání si však Andreas bude moci vynahradit v pátek, kdy jej čeká skiatlon na 10 kilometrů klasicky a 10 kilometrů volně. „Myslím si, že v tomto delším závodě bych mohl dosáhnout na nějaký pěkný výsledek,“ přejesi Estonec, který poprvé nakoukl do národního týmu jako dorostenec už v roce 2004. „Líbilo by se mi umístění do první desítky,“ dodává s úsměvem. Posledním závodem budou pro nadějného juniora nedělní štafety.