20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Neděle 21.12., svátek má Natálie
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

6. DEN: Nadvláda slovinských skokanů i Faisstův hattrick v severské kombinaci

26. 1. 2013 / Šestý den soutěží světového juniorského šampionátu ukončil závody kategorie do 23 let. V severské kombinaci se zlatého hattricku dočkal Manuel Faisst z Německa, ještědský můstek dnes bezkonkurenčně ovládli Slovinci - odvážejí si zlaté medaile z týmových soutěží juniorů i juniorek.

Skiatlon - ženy do 23 let:

Druhou zlatou medaili vybojovala na světovém šampionátu do 23 let v Liberci Norka Ragnhild Hagaová. Jednadvacetiletá běžkyně v závěrečném finiši skiatlonu na 7,5 + 7,5 kilometru přespurtovala dlouho vedoucí Italku Deboru Agreiterovou, která se nakonec musela spokojit se stříbrem. Norskou radost podtrhla třetím místem Kari Oeyre Slindová.

Do stopy se ve Vesci vydalo osmačtyřicet závodnic, které v krutém mrazu nejprve absolvovaly tři dva a půl kilometrové okruhy klasicky a poté stejný počet bruslařskou technickou. Nejrychlejší „klasiku“ zajela Ruska Jelena Sobolevová, ve druhé části závodu však ztratila a skončila šestá. Bruslařsky byla nejlepší nakonec bronzová Slindová.

Jejich krajanka Hagaová, juniorská mistryně světa z roku 2011, předvedla nejvyrovnanější výkony i rychlé přezouvání a zaslouženě získala druhou zlatou medaili. Ve středu norská lyžařka dominovala na desítce volnou technikou. Druhou medaili v Liberci získala i Italka Agreiterová, která dojela na desítce třetí a v dnešním závodu vedla až do cílové rovinky.

„Dnešní závod byl opravdu těžký, musela jsem opravdu hodně bojovat, obzvlášť v klasické části. Bylo štěstí, že se mi podařilo dohnat Deboru ve volné technice, po přezutí lyží jsem si vůbec nebyla jistá, jak to zvládnu. Mám ráda oba styly, ale dnes se mi přece jen lépe jelo klasickou technikou,“ okomentovala vydřené vítězství šampionka Ragnhild Hagaová.

České reprezentantky se mezi třicet nejlepších nevešly.

Skiatlon - muži do 23 let:

Své druhé zlato slaví na světovém šampionátu do 23 let v Liberci ruský běžec na lyžích Sergej Usťjugov. Ve finiši skiatlonu na 30 kilometrů porazil svého krajana Jevgenije Bělova, který získal na mistrovství své třetí stříbro. Bronzový skončil překvapivě Mark Starostin z Kazachstánu.

Usťjugov s Bělovem byli nejrychlejší v klasice i bruslení. Brzy ujeli zbytku pole a strojovým tempem si vypracovali pohodlný náskok. Ve finiši byl přece jen o něco lepší o rok mladší Usťjugov, který potvrdil status superhvězdy. Na loňském juniorském šampionátu v Turecku bral čtyři zlaté medaile. Souboj o bronz nakonec ovládl Kazach Starostin. Po klasické polovině závodu byl až devátý, ale vše napravil v bruslařské části. Kazach ve finiši překazil Němci Thomasu Bingovi druhý liberecký medailový zisk. Německému závodníkovi nepomohlo ani nejrychlejší přezouvání.

„Je neuvěřitelné, že jsem na juniorském šampionátu získal druhé zlato, je to pro mne splněný sen! Loni v Erzurumu se mi dařilo a během celého roku jsem opravdu hodně dřel, abych měl v Liberci skvělou formu. Dnes to byl opravdu těžký závod. Bylo dobré, že jsme s Jevgenijem dokázali ostatním ujet. Trať je tu poměrně složitá a bylo opravdu náročné ujet celých 12 kol,“ zhodnotil svůj triumf Sergej Usťjugov.

Domácí reprezentanti se mezi třicet nejlepších nedostali. Nejlépe dopadl Jan Šrail, který si dojel pro dvaatřicáté místo.

Severská kombinace - družstva:

Nejúspěšnějším účastníkem světového juniorského šampionátu v Liberci je Manuel Faisst. Německý sdruženář dovedl svůj tým k triumfu v soutěži družstev a získal už svou třetí zlatou medaili.

Do závodu družstev v severské kombinaci na můstku HS 100 na Ještědu nastoupilo třináct čtyřčlenných týmů. Jejich největším soupeřem však byl silný nárazový vítr, který komplikoval průběh závodu. Nejvyrovnanější výkony předvedlo japonské kvarteto Sonehara, Jamamoto, Horigome, Watanabe, které se usadilo v čele průběžné klasifikace. Reprezentanti Německa v čele s dvojnásobným světovým šampionem Manuelem Faisstem – však za nimi vybíhali s těsnou ztrátou 19 vteřin.

Favorizovaní Němci Schüller, Lange, Welde a Faisst však v běžecké části na 4 x 5 kilometrů brzy Japonce dostihli a záhy si vypracovali klíčový náskok.

„Jsme nadšení. Potvrdili jsme, že jsme se na tento závod dobře připravili. Byli jsme všichni dobře sehraní, nakonec nám to vyneslo první místo. Neskutečný úspěch,“ jásal v cíli devatenáctiletý Michael Schüller.

Skoky na lyžích, juniorky - družstva:

Japonsko mělo v sestavě momentálně neporazitelnou Saru Takanašiovou, Američanky další hvězdu ženského skoku Sarah Hendricksonovou, ale týmovou soutěž družstev na můstku HS 100 na Ještědu ovládly zcela jasně reprezentantky Slovinska.

Slovinské družstvo si už po I. kole zajistilo obrovský náskok 120 bodů, navíc Špela Rogeljová dokázala pokořit hranici 100 metrů.

Také ve II. kole skákaly Slovinky o třídu lépe než ostatní soupeřky a svůj náskok zdvojnásobily. „Jsem hrozně šťastná, že náš tým dokázal zvítězit v tak velké konkurenci. Přestože jsem nebyla zcela spokojená se svým prvním skokem, ostatní děvčata si dnes vedla naprosto skvěle. I náš trenér říkal, že jakmile budeme dostatečně odpočaté a skočíme tak, jak jsme si předsevzaly, výsledek se dostaví. A měl pravdu,“ řekla členka vítězného slovinského týmu Katja Požunová.

Symbolickou tečku za skokanskými soutěžemi juniorek udělala Američanka Hendricksonová výkonem 106 m, nejdelším v průběhu šampionátu. Stříbro patřilo Francii a nespornou kuriozitou bylo, že Němky se i ve třech se dokázaly probojovat na bronzovou příčku. Český tým naopak slabší forma neopustila – vynikla pouze Doleželová s 92,5 m. Poslední příčka však zbyla na celek USA.

Skoky na lyžích, junioři - družstva:

Po zlatu juniorek na nejvyšší stupínek vystoupili také jejich krajané v kategorii juniorů. V nádherné podvečerní bitvě si vyskákali stříbro Poláci a bronz Němci.

Slovinské skokany zastihl juniorský šampionát ve skvělé formě a kvarteto Semenič, Prislič, Prevc, Hvala si od počátku hlídalo vedoucí pozici. Jejich výkonům tleskala i polská legenda Adam Malysz.

Druhé kolo přineslo strhující souboj silné čtyřky. Zatímco Slovinci v každé sérii dokázali odrazit útok ambiciózních Poláků, bitvu o bronz mezi Německem a Rakouskem rozhodl až posledním skokem Andreas Wellinger se 103 m. Rakušanovi Stefanu Kraftovi 101 m tentokrát nestačilo. Králem závodu byl opět Jaka Hvala, jehož 107 m představovalo nejdelší skok dne. „Byl to velmi vzrušující závod, cítím se skvěle. Celý odvedl výbornou práci a teď je čas na zaslouženou oslavu,“ komentoval průběh závodů člen vítězného slovinského týmu Jaka Hvala.

Více fotografií z dnenších závodů naleznete v galerii (FOTO-VIDEO).