FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013

20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Pondělí 06.07., + Jan Hus
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
FIS NORDIC JUNIOR & U23 WORLD SKI CHAMPIONSHIPS LIBEREC 2013
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

15 km muži do 23 let: Ruská nadvláda v patnáctce

24. 1. 2013 / Silní Rusové znovu potvrdili roli velkých favoritů v běžeckých soutěžích. Závod na 15 kilometrů volnou technikou opanoval Sergerj Usťjugov před Jevgenijem Bělovem. Bronz putuje do Německa zásluhou Thomase Binga.Na nesmírně náročnou trať ve Vesci vyrazilo ve čtvrtek před polednem 84 závodníků. Podmínky byly velmi těžké, lyže totiž zpomaloval čerstvě napadaný sníh.

Usťjugov dominoval po celý závod, na všech mezičasech byl nejrychlejší a nakonec triumfoval o devatenáct sekund. Teprve dvacetiletý Rus navázal na své loňské galapředstavení na MS juniorů v Turecku, kde získal čtyři zlaté medaile. Jeho krajan Bělov vybojoval na letošním šampionátu už druhou medaili, v úterý byl totiž stříbrný ve sprintu. „Je to fantastické, krásný pocit. Splnil jsem tak svůj cíl, prakticky po celou dobu závodu jsem jel na první pozici. Cítím se opravdu šťastný,“ radoval se v cíli suverénní vítěz Sergej Usťjugov z Ruska.

 Čeští běžci na nejlepší třicítku nedosáhli. Nejlepší z nich byl Jakub Gräf třiačtyřicátý, když o šest desetin porazil čtyřiačtyřicátého Jana Šraila.

„Chtěl jsem skončit do třicítky, takže spokojený nejsem. Rozjížděl jsem to záměrně pomaleji, jenže potom mi dělalo problémy dostat se do závodu. Lyže jely docela dobře, zato s nohama to bylo horší. Byl to hodně dlouhý závod, je to jedna z nejtěžších tratí, co znám,“ řekl po závodě Jakub Gräf z Dukly Liberec, stříbrný medailista z evropské olympiády mládeže 2010 ve Szczyrku.

„Byl to jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy jel. Snažil jsem se začít opatrně, ale to mi nikdy moc nejde. Jsem poměrně spokojený,“ přidal se celkově osmačtyřicátý Jakub Rádl ze Slovanu Karlovy Vary.

 Nejhorší z Čechů byl Daniel Máka, který zajel až šedesátý nejlepší čas. „Rozjel jsem to pomaleji, ale zklamaly mě lyže. V závěru už jsem to psychicky a motivačně nezvládl. Když se kolem mě prohnal Kuba Gräf, tak už jsem na to neměl. Už jsem do cíle jen tak dopochodoval. Přitom se mi tady ta náročná trať líbila, škoda,“ smutnil v cíli závodník liberecké Dukly.