20.-27.1.2013 LIBEREC, CZECH REPUBLIC

Pondělí 24.11., svátek má Emílie
Hlavní partneři ČPP GHC Tipsport Partneři Sportinvest Skicomp Alpine Pro Hyundai Babylon Hotel Arena SPORT PARK LIBEREC Hertz ČTK Fotobanka OC Forum Mediální partneři ČT 4 Sport ČRO Radiožurnál Sport.cz Snow

10 km juniorů: Rusové dominovali, zlato si odváží Rostovcev

23. 1. 2013 / Závod na deset kilometrů volnou technikou byl na MS juniorů v Libercii v režii ruských reprezentantů. Zlatou medaili si z České republiky odveze Dmitrij Rostovcev (na snímku), stříbrnou jeho krajan Arťom Malcev a bronz německý běžec Martin Weisheit.

Do stopy na trati ve Vesci se v mrazivém počasí vydalo rovných 99 závodníků. Ruskou dominanci zvýraznili v cíli pátý Tarasov a sedmý Červotkin. Ruští běžci potvrdili, že ve štafetě budou jednoznačnými favority na zlaté medaile. Vítěznému devatenáctiletému Rostovcevovi, členovi vítězné ruské štafety z loňského šampionátu v Turecku, pak při vítězném ceremoniálu gratuloval neúspěšný kandidát na českého prezidenta Bohuslav Sobotka.

Na veseckém okruhu se málem zrodilo velké překvapení. Už od začátku totiž na trati doslova létal osmnáctiletý Kazach Sergej Malyšev. Na prvním mezičase, který se měřil po 3,3 kilometrech, byl kazašský talent první před Rostovcevem. V dalším průběhu mu ale přece jen docházely síly. Na druhém mezičase po 6,6 kilometrech už byl čtvrtý, když ho předstihli všichni tři pozdější medailisté. Ve finiši potom Malyšev také něco ztratil a závod dokončil na sedmém místě.

Nejdramatičtější byl nepřímý souboj o stříbrnou medaili. Rus Malcev druhý nejcennější kov uhájil před Němcem Weisheitem o pouhých osm desetin vteřiny. Německý závodník však byl rád za medaili a na Liberec bude nadále rád vzpomínat. Před dvěma lety tu totiž získal zlato na olympiádě mládeže.

Čeští závodníci za svými ženskými protějšky zaostali a nejlepší dvacítka pro ně zůstala zavřená. Nejlepší z Čechů byl jednadvacátý Petr Knop ze Ski klubu Jablonec nad Nisou. Ostatní se jeho výkonu ani nepřiblížili. Adam Fellner z Jeseníku dojel na 54. místě, Filip Žižka z Lokomotivy Teplice o čtyři příčky za ním a Jakub Kordač ze Sokolu Stachy dokonce až na 77. pozici.